Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

W tej części opisano zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach medycyny estetycznej. Sekcja ta nie zawiera żadnych rekomendacji dotyczących leczenia i nie powinna być traktowana jako źródło zaleceń medycznych. W celu uzyskania odpowiedzi na Twoje pytania, skontaktuj się z lekarzem.

Dlaczego toksyna botulinowa?
light
Dlaczego toksyna botulinowa

Dlaczego toksyna botulinowa?

Okazywanie uczuć i emocji jest częścią nas samych, ale wraz z upływem czasu nasze twarze nie zawsze wyrażają to, co naprawdę chcielibyśmy pokazać.1 Z biegiem lat zmiany w podstawowej strukturze skóry powodują powstawanie bruzd i zmarszczek, które zmieniają wygląd twarzy.1 Pojawienie się lwiej zmarszczki (jedna lub dwie pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami) lub kurzych łapek może sprawić, że twarz będzie wyglądała na starszą, smutną, zmęczoną, albo rozgniewaną - niezależnie od tego, jak naprawdę się czujesz.2 Różnica między tym, co wyraża Twoja twarz, a tym, jak w rzeczywistości się czujesz, może zachwiać Twoją pewnością siebie i wpłynąć na jakość Twojego życia.2

Obszary zabiegowe

Obszary zabiegowe

Toksynę botulinową stosuje się w celu redukcji umiarkowanych do głębokich zmarszczek w obrębie czoła (lwia zmarszczka) oraz kurzych łapek. Wskazania do jej stosowania różnią się w zależności od kraju. Wykwalifikowany lekarz udzieli Ci więcej informacji na temat zatwierdzonych wskazań do stosowania toksyny botulinowej w zabiegach medycyny estetycznej.

W jakich obszarach wykonuje się zabiegi toksyną botulinową
Kurze łapki
Zmarszczki w obszarze glabelii

Obszary zabiegowe

Toksynę botulinową stosuje się w celu redukcji umiarkowanych do głębokich zmarszczek w obrębie czoła (lwia zmarszczka) oraz kurzych łapek. Wskazania do jej stosowania różnią się w zależności od kraju. Wykwalifikowany lekarz udzieli Ci więcej informacji na temat zatwierdzonych wskazań do stosowania toksyny botulinowej w zabiegach medycyny estetycznej.

Twoje zabiegi
light
Your treatment

Twoje zabiegi

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych i przeszkolonych lekarzy, posiadających odpowiednią wiedzę specjalistyczną.

Produkt jest wstrzykiwany w kilku punktach na wybranym obszarze zabiegowym. Dokładny moment, w którym efekt leczenia będzie zauważalny, może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju marek toksyn botulinowych, a także w zależności od pacjenta, ale zazwyczaj efekty widać w ciągu kilku dni po zabiegu.

Istnieje niewielkie ryzyko, że w odpowiedzi na podanie toksyny organizm zacznie wytwarzać przeciwciała neutralizujące, co może zmniejszyć skuteczność zabiegu.

Trwałość uzyskanych efektów różni się w zależności od zastosowanego produktu oraz pacjenta i mogą one utrzymywać się do 4 lub nawet 5 miesięcy.

Jak każdy lek, toksyna botulinowa może powodować działania niepożądane. Przed rozpoczęciem leczenia lekarze informują pacjentów o zagrożeniach i skutkach ubocznych, a także o przeciwwskazaniach. Prosimy zapoznać się również z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjenta. Uwaga! Zawarte tutaj informacje w żaden sposób nie zastępują informacji przekazanych przez lekarza prowadzącego leczenie.

Jak to działa?
light
Jak rozluźnić mięśnie twarzy toksyną botulinową

Jak to działa?

Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterię Clostridium botulinum. Istnieją różne typy toksyn botulinowych oznaczanych od A do H, przy czym tylko toksyny typu A i B wykorzystywane są w zabiegach medycznych i zabiegach medycyny estetycznej.

Toksyna botulinowa jest jedną z najbardziej trujących ze wszystkich znanych substancji biologicznych. Dokładnie mówiąc, jest to neuromodulator, którego efekt działania jest odwracalny w miarę upływu czasu i odzyskiwania przez zakończenia nerwowe prawidłowego funkcjonowania.
Tymczasowo blokuje on uwalnianie neurotransmitera zwanego acetylocholiną, zapobiegając w ten sposób kurczeniu się mięśni, a tym samym pomaga zredukować zmarszczki, powstałe w wyniku powtarzającej się mimiki (zmarszczki między brwiami i kurze łapki).

Każda marka używa własnej jednostki mocy, aby opisać ilość toksyny w fiolce. Dawki iniekcyjne stosowane w medycynie estetycznej są stosunkowo niskie. Ich zadaniem jest jedynie wywołanie miejscowego efektu w danym mięśniu. Tylko wykwalifikowany lekarz powinien podawać toksynę botulinową w ramach zabiegów medycyny estetycznej lub innych zabiegów leczniczych.

Przed rozpoczęciem terapii lekarze informują pacjentów o potencjalnych zagrożeniach i skutkach ubocznych, a także o przeciwwskazaniach. Prosimy zapoznać się również z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa pacjenta. Uwaga! Zawarte tutaj informacje w żaden sposób nie zastępują informacji przekazanych przez lekarza prowadzącego leczenie.
 

Przed i po

Zobacz jak toksyna botulinowa może pomóc.

Relax Before And After

Zajrzyj do naszego bloga i dowiedz się więcej.

Chcesz skorzystać z zabiegu?

Portfolio produktów

Galderma opracowała różnorodne portfolio produktów o działaniu holistycznym, współpracujących ze sobą.

Image
Zabiegi na skórę poprawiające rysy twarzy

Wypełnienie / Lifting

Wygładź rysy twarzy, podnosząc i modelując jej kontur, wypełniając bruzdy i zmarszczki lub odbudowując naturalną objętość.

Image
Zabiegi na twarz dla głębokiego nawilżenia

Regeneracja

Odśwież swoją twarz od środka, dzięki głęboko nawilżającemu preparatowi, podanemu pod skórę. Dzięki temu  uzyskasz świeższy i promienny wygląd.

Image
Zabiegi na odnowienie struktury skóry za pomocą aktywatora kolagenu

Biostymulacja

Odnów strukturę swojej skóry za pomocą aktywatora produkcji kolagenu, który stopniowo zbuduje fundament młodszej i bardziej jędrnej skóry.

Referencje

  1. Finn CJ. i wsp., Dermatol Surg 2003;29(5):450–455
  2. Finn CJ. i wsp., Dermatol Surg 2003;29(5):450–455.; Carruthers A. i wsp., J Cosmet Laser Ther 2007;9 (Suppl 1):6–10.